Posted on 2020-05-03 17:10:55


Tisztelt szülők, kedves diákok!


   Mint ahogy már az eddigi bejegyzéseinkben is tájékoztattuk Önöket, benneteket, a Minisztérium 4135-ös rendelete értelmében az iskolákban tovább folytatódik az online oktatás, csak az addigi ajánlott státuszból a kötelezőbe lépett át.

   Ennek minél szélesebb körű megvalósítását célozta meg az online oktatáshoz szükséges feltételek felmérése (internet, digitális eszközök), és igény esetén, internet hozzáférés és/vagy technikai eszköz (tablet) kölcsönzése a diákok számára, melynek módszere a közeljövőben tisztázódik majd. Azokra, akik ily módon sem fognak tudni bekapcsolódni, plusz felzárkóztató tevékenységek várnak az iskolába való visszatérés után.

   Még a márciusi hónapban iskolánk pedagógusai elkezdték kiépíteni a kapcsolatot a diákokkal, szülőkkel különböző csatornákon: közösségi oldalakon létrehozott csoportokban, elektronikus levelekben, üzenetekben, annak érdekében hogy ne jöjjön létre szakadás a tanár és a diák között. Így születtek meg az osztályonkénti és tantárgyankénti messenger csoportok Hála és köszönet ezekért az óvónőknek, tanítóknak, osztályfőnököknek és nem utolsó sorban azoknak a lelkes diákoknak, akik a pedagógusok segítségére siettek, megkönnyítve bekapcsolódásukat a digitális világba.

   Mindenki kereste az optimális utat. Volt aki linkeket küldött, volt aki lefényképezte a feladatlapot, volt aki a tankönyvet használta, volt aki rövid filmecskéken keresztül tartotta a kapcsolatot a diákokkal. Ekkor indultak útnak az oktatóvideók is.

   A valós időben történő oktatásra is kerestük a megoldást: ki Messenger-t, Viber-t, WhatsApp-ot, ki Skype-ot, Zoom-ot, Discord-ot stb. A legtöbb ilyen szolgáltatás arra is lehetőséget ad, hogy ne csak a webkamera képét osszuk meg, hanem a képernyőnket is. A fenti lehetőségek előnye, hogy interakció van a tanár és diák között. A diák valós időben tud kérdezni, pont, mint a tanórán akkor:
   - HA a tanuló ért az applikáció letöltéséhez, használatához,
   - HA megfelelő az internet kapcsolata,
   - HA van hozzá eszköze és
   - HA a 10. "kilökés" után is, még az óra vége előtt tud kapcsolódni.
De legalább él a kapcsolat, akár egymást segítve is. Azt, hogy melyik alkalmazást használja a tanár a diákokkal, azt az iskola nem szabályozza, csak azt, hogy közös megegyezéssel történjen és, hogy a lehető legtöbb tanulót érjen el! Az online órák javasolt maximális hossza 40-50 perc, amit az osztályonként létrehozott órarend is szabályoz, az átfedések kiküszöbölése miatt. Ez az órarend rugalmas annak függvényében, hogy a legoptimálisabb legyen a diákok számára (pl. több gyerek egy családban ne egyszerre legyen órán). A tanulók egyenletes terhelése érdekében a pedagógusok az eredeti órarendnek megfelelő napokon, lehetőleg a délelőtti, kora délutáni időpontokban veszik fel a kapcsolatot a diákokkal.

Órarend - Orar 04-08.05.2020

   Mivel a valós időben történő oktatás nem minden oktató részéről megvalósítható, illetve nem minden diák számára elérhető, az iskola rendelkezik egy platformmal, a Moodle virtuális tanulási környezettel, ahol minden tananyag bármikor elérhető a diákok számára. 
e-oktatás a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceumban  Ide töltik fel többek között a pedagógusok az oktatóvideók linkjét, vagy a rövid bemutató filmecskéket, vagy a tanórákról készült felvételeket is.

   A tanulók az oktatás minden formáján kötelesek részt venni, nemcsak a valós időben történő órákon! Több mint három hete megkapták az 5-12.osztályos tanulók osztályfőnökeiktől a felhasználóneveiket és jelszavukat. Az elemi osztályosok esetében, előzetesen konzultáltunk a szaktanfelügyelővel és egyenlőre úgy döntöttünk, hogy számukra egyenlőre nem készítünk felhasználói hozzáférést, de ezt a felmerülő igények esetén bármikor megtehetjük. A tanítók, tanárok, osztályfőnökök nyilvántartják a tanulók jelenlétét, részvételét ez idő alatt, és ha szükséges felveszik a kapcsolatot a szülőkkel a felmerülő nehézségek megbeszélése érdekében. A 4135-ös minisztériumi rendelet értelmében, nem csak ismétlésre, gyakorlásra, hanem új ismeretanyagok bevezetésére, elsajátítására is van lehetőség.

   A március 27-i tájékoztatásban a Tanügyminisztérium bejelentette, hogy az idei tanévet június 12-én zárjuk, de csak a végzős diákok térnek vissza az iskolákba, június 2 – 12. között felkészítőkre, előreláthatóan 10 fős csoportokban.
   A diákok tehermentesítése érdekében az összes évfolyamon a tanulmányi helyzet lezárása két jegy alapján történik, a félévi dolgozatotok megírása nélkül. Abban az esetben, ha ebben a félévben az egyes tantárgyakból a tanulónak csak egyetlen jegye van, akkor a második jegyet/minősítést kaphatja az online tevékenységére. Ha igazoltan nem tud részt venni a digitális oktatásban, akkor az első félévi lezárása képezi a második jegyet. Ha egyetlen jegye sincs az adott tantárgyból, akkor az első félévi lezárást éves lezárásnak kell elismerni. Azok a tanulók, akik bizonyos tantárgyakból az első félévben nem érték el az ötös átmenő jegyet, a szaktanárral együtt egyeztetnek egy időpontot, témát amikor a diák egy dolgozat vagy egy projektmunka alapján megszerezheti az átmenő minősítést, úgy, mint a pótvizsgán. Ennek a helyzetnek a pontosítása még a minisztérium dolga.
Természetesen a dolgok olyan hamar változnak, hogy az elmúlt hetek komoly fejtörést okoztak az oktatási folyamat minden résztvevőjének: tanárnak, diákoknak és az őket segítő szülőknek is. A kizárólag digitális módon történő oktatás precedens nélküli, gyakorlatilag egyik napról a másikra álltunk át, így természetes, hogy csak kapkodjuk a fejünket, hogy most milyen értesítés érkezett, melyik csatornán, milyen alkalmazással kell csatlakozni, de ezeket közösen, egy következetes módszer használatával kezelni tudjuk. Lassan kialakultnak a kommunikációs csatornák és módszerek. Bízunk abban, hogy az általunk tett erőfeszítések eredményeképpen minél kevesebb veszteséggel tudjuk majd lezárni ezt a tanévet.
   De ehhez mindenki segítsége szükséges: szülő, diák, pedagógus, mert senkinek sem könnyű!


Csatolt dokumentumok:
- nincs csatolmány -
Search
Nagyváradi Szent László himnusz - Keresztes vitézek
Iskolánk, a nagyváradi Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum kiskórusának előadásában hallható himnuszunk.
Új épületszárnnyal bővült az óvodánk!
A magyar kormány támogatásával épült fejlesztést áldott meg Böcskei László megyés püspök, az ünnepélyes átadás során.
VI. Országos Magyar Matematika Olimpia - megyei szakasz
Végleges eredményekkel zárul február 6-án az országos verseny megyei fordulója.