Posted on 2020-06-02 07:31:46
Az oktatási minisztérium kidolgozta azt a 4341 számú rendelethez tartozó módszertant, amely alapján az idén érettségiző diákok minősítést kapnak az elmaradt szóbeli vizsgák helyett, a négyéves tanulmányi átlaguk alapján.
Erre a folyamatra június 11. és 17. között kerül sor, amikor az erre kijelölt bizottság tantárgyanként 2-4 szaktanár, átlagot számol (kerekítés nélkül) az adott tantárgyakból elért évvégi átlagokból. Azon érettségire beiratkozó diákok esetén, akik nyelvvizsgával és/vagy informatikai képességvizsgával már rendelkeznek korábbról, elfogadják az elért minősítéseket.
Román nyelvből és magyarból a kommunikációs kompetenciák szintjét egyenértékűnek tekintik a vizsgázó tanuló ezen tantárgyak líceumi átlagából kapott, kerekítettlen középarányosával:
- közepes felhasználó / utilizator mediu / – 5 és 6,99 között;
- haladó felhasználó / utilizator avansat / – 7 és 8,49 között;
- tapasztalt felhasználó / utilizator experimentat / – 8,50 és 10 között.
Idegen nyelvből A1-es minősítést lehet elérni 5 és 5,99 közötti átlaggal, A2-est 6 és 6,99 közötti átlaggal, B1-et 7 és 8,49 közötti átlaggal, a B2-es szinthez pedig 8,5 és 10 közötti iskolai átlagra van szükség az adott tantárgyból.
A digitális kompetenciákat a IX. és X. osztályban oktatott információs és kommunikációs technológia tárgyból (TIC) elért teljesítmény alapján számolják ki: kezdő szintet ér az 5 és 5,99 közötti átlag, középfokúnak számít a 6 és 6,99 közötti átlag, haladó szintet jelent a 7 és 8,49 közötti átlag, a felsőfokú szint eléréséhez pedig 8,5 és 10 közötti átlagra van szükség.